A Shi Jin Jing (易筋经) kifejezés, amely mandarin nyelven inkább Yi Jin Jing néven ismert, jelentése: "Ín- és Izomátalakító Klasszikus" vagy "Az Inak és Izmok Átalakításának Klasszikusa".
  • "Yi" (易) – Ez a karakter változást, átalakulást vagy átalakítást jelent. Arra utal, hogy a gyakorlás révén átalakulás és fejlődés érhető el.
  • "Jin" (筋) – Az inakat vagy ínszöveteket jelöli, de kiterjedhet az izmokra és kötőszövetekre is, hangsúlyozva a test fizikai aspektusát.
  • "Jing" (经) – Jelentése klasszikus mű, írás, vagy kánoni szöveg, ami az adott tanítások időtlen és alapvető jellegére utal.
Ennek megfelelően a Yi Jin Jing egy olyan gyakorlati rendszerre vagy szövegre utal, amely az inak, izmok és a teljes fizikai struktúra átalakítására és megerősítésére irányul, miközben harmonizálja a test qi (氣) energiáját és a tudatot.
A Yi Jin Jing egy holisztikus gyakorlatrendszert jelöl, amelynek célja:
  • Az inak, szalagok és izmok fizikai megerősítése.
  • A hajlékonyság és rugalmasság fokozása.
  • A belső energia (qi) fejlesztése.
  • A test és elme egyensúlyának elérése.
Ez az átalakulás nem csupán fizikai szinten történik, hanem a qi áramlásának finomhangolását és a mentális fókusz fejlesztését is magában foglalja, ami javítja az életenergiát, az egészséget és a spirituális fejlődést. A Yi Jin Jing alapvető gyakorlatnak számít mind a harcművészetekben, mind a Qigong hagyományokban, mivel segít kiépíteni a belső erőt és előkészíti a testet a fejlettebb energetikai vagy harci technikákra.
A Shi Jin Jing (más néven Yijin Jing vagy Tendon-Muscle Changing Classic) egy fontos és ősi kínai egészségmegőrző és harcművészeti gyakorlatrendszer, amely szorosan kapcsolódik a tai chi és más belső harcművészetek filozófiájához és gyakorlatához. Lássuk részletesebben ezt a rendkívüli gyakorlatot:
A Shi Jin Jing eredete és története
A hagyomány szerint a Shi Jin Jing gyakorlatokat Bodhidharma (kínaiul Da Mo) indiai szerzetes alkotta meg, amikor a Shaolin kolostorban tartózkodott. A legenda szerint azért hozta létre ezeket a gyakorlatokat, hogy segítse a szerzeteseket fizikai és szellemi egészségük megőrzésében a hosszú meditációs ülések során.
A gyakorlat lényege és célja
A Shi Jin Jing fő célja az inak és izmok megerősítése, rugalmasságuk növelése, valamint a belső energia (qi) áramlásának serkentése. A rendszer 12 alapgyakorlatból áll, amelyek mindegyike különböző testrészekre és energiacsatornákra összpontosít.
Főbb jellemzők:
  1. Lassú, kontrollált mozgások
  1. Mély, tudatos légzés
  1. Mentális összpontosítás és vizualizáció
  1. Az inak és izmok nyújtása és erősítése
  1. A belső energia keringésének serkentése
Kapcsolat a tai chi-vel
Bár a Shi Jin Jing nem közvetlenül része a Yang stílusú tai chi-nek, számos elve és gyakorlata összhangban van a tai chi filozófiájával:
  1. Mindkét rendszer hangsúlyozza a belső energia áramlásának fontosságát.
  1. A lassú, kontrollált mozgások jellemzőek mindkét gyakorlatra.
  1. A mentális összpontosítás és a test-elme harmónia kulcsfontosságú mindkettőben.
  1. Mindkét rendszer célja az egészség megőrzése és a hosszú élet elősegítése.
Gyakorlati tanácsok
Ha szeretnéd beépíteni a Shi Jin Jing gyakorlatokat a tai chi rutinodba:
  1. Kezdd lassan, fokozatosan építsd be az új mozdulatokat.
  1. Figyelj a helyes légzésre és testtartásra.
  1. Koncentrálj a belső érzésekre és energiaáramlásra.
  1. Rendszeresen gyakorolj, de ne erőltesd túl magad.
  1. Ha lehetséges, kérj útmutatást tapasztalt oktatótól.
A Shi Jin Jing gyakorlása kiváló kiegészítője lehet a tai chi gyakorlásnak, segítve az inak és izmok rugalmasságának növelését, valamint a qi áramlásának javítását, ami hozzájárulhat a tai chi formagyakorlatok még hatékonyabb végrehajtásához.

by Szalai Tamás

10 in gyakorlat
Shi Jin Jing 十筋经 - Ten tendons exercises
  1. Nyisd ki az ablakot, hogy megláthasd a Holdat – Ablak kitolása, hogy a Holdat szemlélhessük – Push the window to see the moon – 推窗望月
  1. Balra és jobbra húzd az íjat – Bal-jobb íjhúzás – Pull the bow left & right – 左右开弓
  1. Emeld fel a hegyet, és csapj le a tripodra – Hegy kiemelése, tripodra mért ütés – Lift the mountain and hit the tripod – 拔山打鼎
  1. A nagy föld visszatér a tavaszhoz – A föld tavaszi újjászületése – Great earth return to the spring season – 大地回春
  1. Kezekkel emeld fel a Napot – Kezekben tartani a Napot – Hands lift up the sun – 手捧太阳
  1. A Buddha kegyelme mindent bevilágít – A Buddha fénye mindent átjár – Buddha’s grace illuminates all – 佛光普照
  1. Söpörd el az ezernyi ellenséget – Ezer sereget elsöprő csapás – Sweep away the thousand of enemy troops – 横扫千军
  1. A kövek a tenger mélyére süllyednek – Kövek süllyedése a tenger fenekére – Stones sink to the sea bottom – 石沉大海
  1. Csendes horgászat aranyhoroggal – Néma horgászat az aranyhoroggal – Quietly fishing with the golden hook – 静钓金勾
  1. Vízszintesen emelkedj és süllyedj – Egy szinten történő emelkedés és süllyedés – Up and Down horizontally – 平起平沉
  1. A két sárkány mozgatja a farkát – Két sárkány farkának mozgatása – Twin dragons move its tails – 双龙摆尾
  1. Alvó Arhat – Alvó Luohan – Sleeping Arhat – 罗汉睡觉
  1. Minden jelenség visszatér az eredetébe – A sokféle módszer visszatér a forráshoz – All phenomena return to its origin – 万法归宗
Fordításról: Az első jelentés az angol fordításból, a második fordítás a kínai névből lett fordítva.
Na de .. mi az a tripod?
A „tripod” ebben a kontextusban a kínai ding (鼎) elnevezésű, háromlábon álló edényt jelenti, amit az ókori Kínában használtak főzésre, rituális áldozatok bemutatására, vagy épp a hatalom és a rang kifejezésére. Ez a tárgy egyszerre szimbolikus és funkcionális, így a „Lift the mountain and hit the tripod” gyakorlatban nem pusztán egy közönséges lábosra kell gondolni, hanem egy olyan ikonikus ereklyére, ami a történelmi hagyományokban igen fontos szerepet töltött be.
És kicsoda alszik?
Az „Arhat” (kínaiul Luohan 罗汉) a buddhista hagyomány szerint olyan gyakorlót jelent, aki elérte a megvilágosodás állapotát és megszabadult minden földi szenvedéstől. A „Sleeping Arhat” vagy „Alvó Luohan” kifejezés itt egy konkrét gyakorláshoz (mozdulatsorhoz) kapcsolódik, ahol a nyugalom és a belső összpontosítás jelenik meg szimbolikusan. Tehát nem egy valódi, történelmi személyről van szó, hanem egy meditatív testtartásról vagy mozgásról, mely a buddhista ikonográfiára és spirituális hagyományokra utal.

by Szalai Tamás