Big Frame 88
A nagy keret (Big Frame) fontossága
Bár a kurzusban különböző szintű gyakorlók vesznek részt, mindenkit az alapoktól kell elindítanunk. A nagy keret elsajátítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a test felkészüljön a bonyolultabb formákra. Ez a keret segít a test szerkezetének javításában, az energia áramlásának irányításában, és felkészíti a tanulókat a közepes és kis keretekre.
A nagy keret gyakorlásával megtanuljuk, hogyan használjuk a qi-t, hogyan süllyesszük azt a dantianba, és hogyan nyújtsuk és nyissuk meg a testünket. Ha helyesen gyakoroljuk ezt a formát, garantálom, hogy látni fogjuk az eredményeket.

by Szalai Tamás

FORMA ÉS ANNAK TARTALMA
A harcművészetek hagyományos tanításában mindig központi szerepet játszott a formák tanulmányozása. Mesterek generációi adták át diákjaiknak a test edzését és a szellem kovácsolását célzó alapelveket, technikákat, ősi tanításokat.
De végül is, mi az a forma? Külső szempontból látszólag egy kódolt mozgássor; egyfajta „konténer”, amelyet azonban „formálni” kell, és folyamatosan tökéletesíteni kell, hogy „valamit” öntsön beléd.
Egy "forma" szépnek és harmonikusnak tűnhet, de lényegében kiderülhet, hogy semmi több, csupán üres héj: esztétikailag értékelhető, de valódi lényegében, haszontalan.
Ez a probléma különösen gyakori Tai Chi Chuan-ban, különösen, ha a „sportos” Wu-shu sok variációjának egyikeként gyakorolják.
Nagyon oda kell figyelni arra is, hogy ne reprodukáljunk "merev modellt" "autoritáriusnak" tekintett formában. Inkább a "helyes mozgás" megértéséből kell kiindulnunk (és a lehetséges helyes mozgások "tartománya" nagyon széles, csak látni kell a különbségeket ugyanazon forma végrehajtásában mesterek bemutatásában). A „precizitás” magában foglalja a strukturális összehangolás elsajátításának képességét is. Ezért feltétlenül szükséges megérteni, hogyan lehet az egy egyszerű „külsőből”, (Song) egy belsőre (Chen) jutni ahhoz, hogy kezeljük azt a bizonyos típusú erőt, amelyet a kínaiak maguk Song-Chen Jinnek hívnak (szó szerint: a relaxálásból és süllyedésből származó belső erő).
Ez jelenti azt, hogy megszabadulunk attól a fajta "nyers" izomerőtől (melyet a mindennapokban használunk), hogy megtaláljunk egy teljesen új utat.
Ezen az úton haladva az izom-hajlamos feszültségek lényegében „tágulnak”, és a forma végrehajtása során folyamatosan lehet irányítani azt a fiziológiai folyamatot, amelyet a kínaiak „dui la”-nak („belső nyújtás”) neveznek.
Amikor a külső forma kezd megtelni, a mozgást nyomás és szerkezeti dekompresszió kíséri.
A mozgással kifejezett kinetikus energia tehát „elasztikus nyomáshullámokként” fog mozogni a test mentén (a talajtól és a lábakig).
A belső (tartalom) fogja generálni a formát (a tartalmat); míg a külső (a forma) táplálja a tartalmat (energiát).

by Szalai Tamás

Section 1
Loading...
Loading...
Nyitás
1-2. Felkészülés és a Nyitó mozdulat
A formagyakorlat kezdő mozdulata (Qi Shi) fontos szerepet játszik a gyakorlatban, mivel előkészíti a testet és a tudatot a következő mozdulatokra.
A nyitómozdulatok részletes bemutatása: A Qi Si és a Yi Bei Si
A test fokozatos ellazítása
A Tai Chi gyakorlása során a test fokozatos ellazítása rendkívül fontos. A mozgás alapja, hogy a test minden részét – a vállakat, mellkas szintet, derekat és csípőt – egymás után lazítsuk el. Ugyanez vonatkozik a lábfejekre is: először a vállakat, majd a derekat és a csípőt, végül a karokat és kezeket. A folyamat során a test különböző szintjeire, mint a vállakra és a csípőre, tudatos figyelmet kell fordítanunk. Amint a test ezen részei ellazulnak, a chi természetes módon elkezd terjedni és megnyílni, mintha egy kavicsot dobnánk a vízbe, amely hullámokat hoz létre.
A chi kiterjesztése: A Yi Qi szerepe
A következő lépésben, miután ellazultunk, a figyelmünket (yi) előre kell irányítanunk, amely segít a chi (qi) kiterjesztésében. Ezt „yi qi”-nak nevezzük. A kezeink a yi qi-t követik, miközben az ujjak kinyúlnak a vállak szintjéig. Ez a mozdulat a yang energiát képviseli, amely a test előre húzásával dolgozik. Amint a yang eléri a maximumot, a yin veszi át az irányítást: a vállak ellazulnak, és a test visszahúzódik, miközben az energia lefelé áramlik a dantianba. A térdek, könyökök és kezek fokozatos ellazítása következik, a test visszatér a középpontba, és a kezek újra a csípő mellé süllyednek.
Az egyensúly megtartása és a test finom mozgása
Ahogy a kezek előre nyúlnak, a test természetesen kicsit előre húzódik, amit yin energiával egyensúlyozunk ki. Ez az energia biztosítja, hogy a test megtartsa helyes pozícióját, és ne hajoljon túl előre vagy hátra. A vállak, csípő, térdek és könyökök ellazítása segít a test finomabb, áramló mozgásának megtartásában. Fontos, hogy ne erőltessük meg a térdeket vagy a csípőt, csak lazítsuk el a testet, és engedjük, hogy a belső energia természetesen irányítsa a mozdulatokat. A mozgás során a térd enyhén hajlik, miközben a test lefelé húzódik, de fontos, hogy ne guggoljunk le túl mélyre vagy erőltessük a mozdulatot.
A Qi Si és a Yi Bei Si
Az első nyitómozdulatot „Qi Si”-nek nevezzük. Ez a mozdulat a chi áramlásának megnyitását jelenti, és a test fokozatos ellazításán alapszik, a fejtetőtől egészen a csípőig és lábakig. A mozdulat végén a test visszatér a középpontba, és a chi lesüllyed a dantianba, ezzel befejezve a nyitómozdulatot. Az előkészítő forma, vagy „Yi Bei Si”, segít a test és az elme összpontosításában és előkészítésében a gyakorlásra.
A mozdulatok végső összekapcsolása
Miután elsajátítottuk az alapmozdulatokat, fontos, hogy ezeket egy folyékony mozgássá egyesítsük. Ahogy a videóban is látható, a test előre nyújtása, a súlypont elhelyezése, majd a kezek visszasüllyesztése egy összefüggő folyamat, amelyet finoman és természetesen kell végrehajtani. A mozdulatok pontosan úgy történnek, ahogy a qi áramlik a testben, elősegítve a belső energiák helyes irányítását.
A Tai Chi gyakorlásának ezen első lépései elengedhetetlenek a megfelelő alapok lefektetéséhez, amelyekre a későbbi bonyolultabb formák épülnek. Az ellazulás, a chi áramlásának megtanulása, valamint a yin és yang energiák kiegyensúlyozása minden Tai Chi gyakorló számára alapvető fontosságú.
Az alábbiakban részletes leírást találhatsz a mozdulat lépéseiről:
Kiinduló helyzet (Wu Ji állás): Állj természetes, vállszélességű terpeszben. A lábak párhuzamosak, a karok lazán lógnak a test mellett. A testsúly egyenletesen oszlik meg a két láb között. A fejet képzeld el, mintha egy finom szálon húznák felfelé, miközben a test teljesen ellazul, engedve a gravitációnak.
Felemelkedés (Tudat irányítása): Ahogy az elméddel összpontosítasz, a tested természetesen elkezd felemelkedni, de nem fizikai értelemben. Ez inkább egy belső érzet, ahogy a tudat "felfelé nyúlik", és ezzel egyidejűleg a tested elkezd aktiválódni.
Karok felemelése: Lassan emeld fel a karokat a test előtt, tenyérrel lefelé, amíg a kezeid vállmagasságba érnek. Fontos, hogy ne használd az izomerőt, hanem hagyd, hogy a mozdulat belülről jöjjön, mintha a karjaidat a belső energiád (Qi) emelné fel. A mozdulat során a testsúlyod stabil marad, és a légzés nyugodt, egyenletes.
Süllyedés és nyitás: Miután a kezek elérték a vállmagasságot, lassan süllyeszd vissza őket a test mellé, miközben a térdeket enyhén behajlítod. Ez a süllyedés mozdulat a belső energia gyökereztetését szimbolizálja, miközben a test ellazul és nyitottá válik a következő mozdulatra.
Ez a kezdő mozdulat a Tai Chi gyakorlásában a belső és külső összehangoltságot, valamint a Qi áramlásának beindítását szolgálja, ami elengedhetetlen a formagyakorlatok megfelelő végrehajtásához​​.

by Szalai Tamás

3. "Ragadd meg a madár farkát"
A Tai Chi-ban a “Grasp the Bird’s Tail” (Lan Xue Wei) egy alapvető mozdulat, amely a belső energiák, a chi és az irányított mozgás összehangolását gyakorolja. Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatom a mozdulat első szakaszait, és elmagyarázom, hogyan "irányítsuk" a testünket a mozgás helyes végrehajtásához.
A „Ragadd meg a madár farkát” mozdulat alapjai
A “Grasp the Bird’s Tail” mozdulat első szakasza az alapvető belső mozdulatokra épül. A mozdulat meglehetősen hosszú, ezért lépésről lépésre fogjuk megtanulni. Az első szakaszban a test mozgásának a szemek és az elme (yi) vezérlésével történő irányítását tanuljuk meg.
Fontos, hogy ne a testünket erőltessük, hanem az elménket használjuk a test vezetésére.
A mozdulat irányítása a szemekkel és az elmével
Az első lépésnél a bal oldalra nézünk, és hagyjuk, hogy a szemek és az elme vezessék a testet. Ez azt jelenti, hogy a fej és a felsőtest finoman fordul a bal irányba, miközben a súly áthelyeződik a bal lábra. A test balra fordulásával a bal kéz vezető szerepet tölt be, míg a jobb kéz követi ezt a mozdulatot.
A mozdulat során a test egyensúlyának megtartása érdekében fontos, hogy ne használjunk erőt, hanem lazítsuk el a vállakat, hagyva, hogy a karok természetesen kövessék a szemek által irányított mozgást.
A Yin és Yang energiák egyensúlya
Amint a test balra fordul, és a súly a bal lábra helyeződik, a mozdulat eléri az első szakasz végét, ahol a test nem tud tovább fordulni. Itt kezd el átváltani a yin energiából yang energiába. A jobb kéz vezető szerepet kezd átvenni, miközben a bal kéz lassan követi. A test ekkor a jobb oldalra kezd el fordulni, és a súly áthelyeződik a jobb lábra.
Ez az egyensúlyi váltás a Yin és Yang energiák között a mozdulat kulcsfontosságú eleme. A chi áramlása tovább folytatódik a testben, és a jobb kéz vezetésével a mozdulat jobbra fordul.
A lábak és a csípő mozgása
A mozdulat végrehajtása során a csípő és a lábak is részt vesznek a mozgásban. Amikor a test jobbra fordul, a bal lábujj enyhén megemelkedik, majd a (bal) lábfej 45 fokkal befelé fordul. Ezt a mozgást lazán kell végrehajtani, erőltetés nélkül, hogy a test belső egyensúlya megmaradjon. A test alsó része mindig Yin energiát hordoz, ami stabilitást és nyugalmat biztosít, miközben a felső rész Yang energiát generál.
A test elengedése és visszatérése
Amint a test eléri a mozgás végpontját, ahol már nem tud tovább fordulni, a Yin energiának köszönhetően a mozdulat természetesen visszatér. A jobb láb könnyedén megemelkedik, miközben a súly újra áthelyeződik a bal lábra. Fontos, hogy a térd a lábujjak irányába mutasson, és ne térjen el a test középvonalától, hogy a test stabilitása megmaradjon.
Ezt követően a jobb lábujj a földre süllyed, majd a súly fokozatosan újra előre helyeződik, a bal lábra. Ez a folyamat segít fenntartani a belső egyensúlyt és harmóniát, miközben a mozdulatot előrevezetjük.
A Peng mozdulat
A következő lépés a “peng” mozdulat, amely a test megnyílását és a karok kinyújtását jelenti. A bal kar ebben a szakaszban a vezető, és a test oldalirányba nyílik, a testsúly 70%-át a bal lábra helyezve. A mozdulat során a test tovább nyílik, és a jobb kéz lassan követi a bal kezet, miközben a súly egyre inkább a bal lábra helyeződik.
A mozdulat befejezése
Ahogy a testsúly 100%-ban a bal lábra helyeződik, a mozdulat lassan visszafordul a jobb oldalra, ahol a Yin és Yang energiák újra kiegyensúlyozódnak. A test ismét középpontba kerül, és készen áll a következő mozdulatok végrehajtására.
A Pong mozdulat befejeztével először a testsúlyodat 100%-ban az egyik lábra kell helyezni. (Bár sok mester azt tanítja, hogy a súlyt csak 70%-ig kell eltolni az egyensúly megtartása érdekében, úgy gondoljuk, az extrém pontok elérése fontos. Ez azt jelenti, hogy a mozdulat során a súly teljesen átkerül az egyik lábra, ami lehetőséget ad az energiák átalakulására.
A Lui mozdulat részletei
A Lui mozdulatnál fontos szerepet játszik a yin és yang energiák váltakozása.
A Tai Chi egyik alapelve, az I Ching (Változások könyve) tanítása szerint, amikor valami eléri a végpontját, át kell alakulnia.
Ez igaz a mozdulatokra is: amikor a testsúly elérte a 100%-ot, az energiának meg kell változnia, ami lehetővé teszi, hogy a mozdulat tovább folytatódjon. A Lui mozdulat során a test súlya visszakerül a 70-30-as arányba, a karok pedig a megfelelő irányba fordulnak, hogy előkészítsék a Ji mozdulatot.
Amikor a Lui mozdulathoz érkezünk, a testsúly először teljesen az elülső lábra kerül, majd visszakerül a hátsó lábra, 70-30 arányban. A Lui célja az ellenfél erőinek elvezetése, amelyet a test finom hátraengedésével és a karok megfelelő irányításával érünk el. A mozdulat középpontjában a mellkas üressé tétele és a test természetes visszahúzódása áll, ami segít az ellenfél erejének irányításában.
A Lui mozdulatnál a testsúly először 50-50%-ban oszlik meg a két láb között, majd a test lassan balra fordul, hogy a súly a bal lábra kerüljön. Ezt követően a bal kar finoman nyílik, hogy az ellenfél erejét balra vezesse.
A Ji mozdulat: Egyenes erő
A Lui mozdulat befejeztével a testsúly ismét 100%-ban az egyik lábra kerül, hogy előkészítse a Ji mozdulatot. A Ji az egyenes előre irányuló erő kifejezése, amelyet közvetlenül kell végrehajtani. Fontos, hogy ne lendüljünk oldalra, hanem a karokat egyenes vonalban, a test előre irányított mozdulatával együtt mozgassuk.
A Ji végrehajtásánál a test 45 fokban fordul, miközben a karok előre irányulnak. A Peng kar itt is fontos szerepet játszik, mivel a bal kar megtartja a Peng alakzatot, és támogatja a Ji-t, amikor a test előre tolja azt. A Ji nem egy lendületes mozdulat, hanem egy közvetlen erő, amelyet pontosan előre kell végrehajtani.
Az An mozdulat: Nyomás előre
A Ji mozdulat befejezése után a súly ismét visszatér 70-30%-os eloszlásba, és az An mozdulathoz készítjük elő a testet. Az An mozdulatnál a vállakat és könyököket ellazítva, a súlyt finoman visszaengedve érjük el az 50-50%-os súlyelosztást. Az An mozdulat lényege nem a lökés, hanem az előre nyomás. A kezek olyanok, mintha falnak nyomnánk őket, de nem erőltetve, hanem finoman, mégis határozottan.
Az An mozdulat során a kezek nyomása egyenesen előre történik, ami az ellenfél erejének kezelésében segít.
A Peng, Lui, Ji és An mozdulatok összekapcsolása a „Grass the Bird’s Tail” mozdulat teljesítése során a belső energiák pontos irányítását követeli meg.
A „Grass the Bird’s Tail” mozdulat összefoglalása
A „Grass the Bird’s Tail” mozdulata a Tai Chi egyik legfontosabb alapmozdulata, amely az energiák irányításán, a yin és yang váltakozásán, valamint a test finom mozgásain alapul. A Lui, Ji és An mozdulatok pontos végrehajtása időt és türelmet igényel, de megfelelő gyakorlással ezek a mozdulatok harmonikusan összeállnak, elősegítve a belső energiák áramlását.
Ahogy a Tai Chi gyakorlásában egyre jobban elmélyülsz, a „Ragadd meg a madár farkát” mozdulatban rejlő finomságok és belső részletek egyre érthetőbbé és érezhetőbbé válnak, segítve a belső harmónia és erő kialakítását.

by Szalai Tamás

4. Ostortartás
A “Single Whip” (Tan Pien) mozdulat részletes bemutatása
A “Single Whip” (Tan Pien) a Tai Chi egyik ikonikus mozdulata, amelyet az előző mozdulatsor, a “Grass the Bird’s Tail” után hajtunk végre. Ebben a bejegyzésben részletesen bemutatjuk a “Single Whip” mozdulatot, mely során a karok mozdulata olyan, mintha egy ostort lendítenénk előre. A mozdulat középpontjában az energia (chi) megfelelő áramlása, a test súlypontjának áthelyezése, valamint a karok és a test mozgásának összehangolása áll.
A mozdulat kezdete: Az “An” mozdulat befejezése és a “Single Whip” megkezdése
A “Ostortartás” mozdulat közvetlenül az “An” mozdulat befejezése után kezdődik. Ahogy az “An” mozdulatnál a testsúly a megfelelő lábra kerül, először ki kell nyújtanunk a karjainkat, és a chi-t előre irányítani, miközben a súlyunkat 100%-ban áthelyezzük. Ezt követően a test finoman visszahúzódik, és a bal láb sarka megemelkedik, lehetővé téve a láb befelé fordulását.
A test ilyenkor a bal oldali csípőt (kua) nyitja, és ez a mozgás természetesen vezeti a lábat. Ez a folyamat elősegíti a test súlypontjának visszatérését 70-30%-os eloszlásba, amely a Tai Chi egyensúlyának egyik kulcsfontosságú eleme.
A csípő nyitása és a testsúly visszahelyezése
Miután a testsúly 100%-ban az elülső lábra került, a következő lépésben a bal csípőt (kua) nyitva visszahúzzuk a testet. Ez a mozgás segít a testsúly áthelyezésében, és a bal kéz is finoman visszafordul, követve a test mozgását. A mozdulat során a szemek és az elme (yi) vezetik a mozgást, így a bal kéz természetesen követi a mozdulatot, miközben a testsúly ismét 70-30%-ra kerül vissza.
Ezután a bal láb ujja befelé fordul, miközben a testsúly 100%-ban visszakerül a jobb lábra. A Tai Chi mozdulatok során mindig arra törekszünk, hogy a test mozgása és a belső energia áramlása harmonikusan működjön együtt. Ezen a ponton a mozdulat tovább folytatódik, és a jobb kéz veszi át a vezetést, miközben a bal kéz követi azt.
A körmozdulatok és a yin-yang egyensúlya
A “Ostortartás” mozdulat egyik legfontosabb része a körkörös mozgás. Miután a testsúly a jobb lábra került, a jobb kéz elindítja a körmozdulatot, és a bal kéz is követi ezt. A mozdulat során a chi áramlása a yin és yang energiák folyamatos váltakozásán alapul. Ahogy a jobb kéz vezeti a mozgást, a bal kéz természetes módon követi, miközben a testsúly fokozatosan áthelyeződik a hátsó lábra.
A jobb kéz ekkor létrehozza a jellegzetes "horog" formát, amelyben a három ujj összezárva van, a csukló pedig lefelé hajlik. Ez a kézmozdulat az energia összpontosítását szolgálja, és lehetővé teszi a belső energiák irányítását az ellenfél mozgásának kezelésére.
A utolsó mozdulat, az “Ostortartás” befejezése
Miután a “horog” létrejött, a jobb kéz tovább folytatja a körmozdulatot, miközben a test balra fordul, és a bal láb előre lép. A test elhelyezkedése itt rendkívül fontos: a csípőt megfelelően nyitva kell tartani, a testsúlyt pedig ismét elosztjuk 70-30%-os arányban.
A végső mozdulat során a bal kéz előre nyúl, míg a jobb kéz visszahúzódik, befejezve az “ostor” mozdulatot. A “Single Whip” egy erőteljes és precíz mozdulat, amely a test egészének irányítását és a belső energiák finom irányítását követeli meg.
A “Ostortartás technikai részletei
A mozdulat részleteiben rejlik annak finomsága. A jobb kéz horog formája három ujjat használ, miközben a csukló finoman lefelé hajlik. Ez a kézforma arra szolgál, hogy a belső energiák összpontosuljanak, és a chi áramlását irányítsák.
Fontos megjegyezni, hogy a Tai Chi-ban három különböző kézformát használunk:

1. Palm (tenyér): A tenyér elsősorban érintésre és irányításra szolgál, de alkalmas ütésre is. 2. Fist (ököl): Az ököl nyilvánvalóan a csapásokra használatos, mint például az ütés vagy visszaütés. 3. Hook hand (horog tartás): A hook hand a három ujj összekapcsolására fókuszál, amely a finom fogásokhoz és irányításhoz szükséges.
A “Ostortartás” során a hook hand (horog) és a chi áramlásának megfelelő irányítása egyaránt fontos a mozdulat sikeres végrehajtásához. Amikor a kéz előre mozdul, a test hátsó része, a csípő és a derék megfelelő elhelyezése biztosítja az egyensúlyt és az energia áramlását.
A “Ostortartás” mozdulat a Tai Chi egyik legösszetettebb és legdinamikusabb mozdulata, amely az energiák áramlására és a test mozgásának finom irányítására épít. A belső energia (chi) és a test összhangja lehetővé teszi, hogy a gyakorló képes legyen precízen irányítani mozgásait és hatékonyan kezelni az ellenfele erejét.
Technikai finomságok
A “Ostortartás (Tan Pien) egy rendkívül összetett és elegáns mozdulat a Tai Chi Chuan-ban, amely a test belső energiájának (chi) irányítását, a súlypont áthelyezését és a mozdulatok precíz végrehajtását követeli meg. Az már bemutattam hogyan kezdődik a mozdulat az “An” mozdulat után, hogyan nyitjuk meg a csípőt (kua), és hogyan helyezzük át a súlyt egyik lábról a másikra.
A mozdulat végső szakasza: Yin és Yang energiák váltakozása
A mozdulat befejező szakaszában a belső energia (chi) áramlása és a Yin és Yang energiák váltakozása kerül előtérbe. Ahogy a testsúlyt fokozatosan áthelyezzük a jobb lábról a bal lábra, az energia a jobb oldalról a bal oldalra áramlik. Ez a súlypont finom mozgása lehetővé teszi, hogy a test stabilitása megmaradjon, miközben a belső energiák folyamatosan áramlanak.
Ebben a fázisban a test 70%-ban a bal lábra helyezi a súlyt, miközben a jobb kéz előre nyújtva marad, és a jobb csukló finoman lefelé hajlik, mintha az energiát lefelé nyomnánk. A csípő (kua) nyitva marad, miközben a test balra fordul, hogy befejezze a mozdulatot.
A jobb kar kiterjesztése és a test finom beállítása
A következő lépés a jobb kar teljes kinyújtása. Ahogy a súlyt áthelyezzük a bal lábra, a jobb kar kiterjed előre, miközben a csípő és a derék továbbra is balra fordul. Fontos, hogy a test mozgása során ne erőltessük a mozdulatot, hanem hagyjuk, hogy az energia természetesen áramoljon a testben. Ez biztosítja, hogy a mozdulat folyékony és hatékony legyen.
A jobb kar kiterjesztése után a csípő finoman beáll, és a jobb sarok kissé kifelé fordul, hogy megfelelő egyensúlyt biztosítson. A kar teljesen kinyúlik, és a test stabilan zárja le a mozdulatot.
A “ Ostortartás ” mozdulat befejezése
Miután a jobb kar teljesen kinyúlik, és a testsúly a bal lábra kerül, a mozdulat befejeződik. Ez a szakasz az, amikor a belső energia áramlása teljesen harmonizál a test mozgásával, és a Yin és Yang energiák közötti egyensúly létrejön.
A mozdulat végén, a jobb kéz egyenes vonalban marad a testtel, miközben a bal láb stabilan tartja a súlyt. Ez a befejező pozíció egyensúlyban tartja a testet, és lehetővé teszi az energia természetes áramlását.
A “Ostortartás” mozdulat a Tai Chi egyik legösszetettebb mozdulata, amely az energia finom áramlásán és a test helyes beállításán alapul. A mozdulat során a belső energiák, a Yin és Yang váltakozása, valamint a súlypont áthelyezése mind-mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyakorló képes legyen harmóniában mozogni.
A végső szakaszban a jobb kar kiterjesztése, a csípő finom beállítása és a testsúly áthelyezése biztosítja a mozdulat sikeres végrehajtását.
A gyakorlók számára fontos, hogy ne erőltessék a mozdulatokat, hanem engedjék, hogy az energia természetesen áramoljon a testben.

by Szalai Tamás

5. Emelő kezek
A “Tiso San Si” Mozdulat Bemutatása
A Tai Chi gyakorlásában minden mozdulat finom, átgondolt és a belső energiák áramlásán alapul. Ebben az összegzésben a “Tiso San Si” mozdulatot fogjuk részletesen bemutatni, amelyet “bal kéz előre” néven is ismerhetünk. Azonban, mint sok kínai kifejezésnél, a fordítás nem mindig egyértelmű, ezért fontos, hogy megértsük a mozdulat valódi jelentését és lényegét.
A “Tiso San Si” fordítása és jelentése
A “Tiso San Si” fordítása többféle módon történhet, de a kínai karakterek jelentésének megértése segít közelebb kerülni a pontos értelmezéshez. A “Ti” jelentése “felemel”, a “San” “fel” vagy “előre”, míg a “Si” “pozíció” vagy “testtartás”. A mozdulat lényegében tehát a “bal kéz felemelése és előrelépés” mozdulatként is értelmezhető.
A Tai Chi-ban azonban a mozdulatok elnevezése gyakran többrétegű, és a harcművészeti alkalmazásra utal. Így a “San Si” itt inkább azt jelenti, hogy a mozdulat előrelépést és az energia előre irányítását célozza meg.
A mozdulat kezdete: Az “ Ostortartás ” befejezése
A “Emelő kezek” mozdulatot az “Ostortartás” mozdulat befejezése után kezdjük. Először a testsúlyt teljes mértékben az elülső lábra helyezzük (100%-ra), miközben a bal kéz előre nyúlik. A jobb kar a test mögött marad, még mindig kifeszítve. Fontos, hogy a test harmonikusan kövesse ezt a mozgást, miközben a belső energia, vagy “Yi”, előre irányul.
Ahogy a bal kéz előre nyúlik, a jobb kar elkezdi követni a mozgást, elveszítve az előző mozdulat feszültségét. Itt a jobb kar természetesen visszahúzódik, miközben a bal kar tovább vezeti a mozgást előre.
A Yin és Yang energiák átalakulása
A Tai Chi alapelvei közé tartozik a Yin és Yang váltakozása, amely ebben a mozdulatban is megjelenik. Ahogy a testsúlyt áthelyezzük az egyik lábról a másikra, az energia is áramlik. A jobb kar és a jobb oldal “Yin” állapotba kerül, amely segít visszahúzni a testet, míg a bal oldal “Yang” energiával nyúlik előre.
Amikor a jobb oldal visszahúzódik, a test lassan 70-30%-os súlyelosztásba kerül. Ezután a bal láb sarka felemelkedik, és a láb 45 fokkal befelé fordul. Ez a mozgás lehetővé teszi a test természetes elforgatását és a mozdulat további finomítását.
A “ Emelő kezek ” mozdulat finomítása
Miután a jobb kar visszahúzódik és a bal láb 45 fokkal elfordul, a testsúly 100%-ban az elülső lábra kerül, és a mozdulat tovább folytatódik. Fontos, hogy a mozdulat során a bal kéz folyamatosan vezesse a testet, miközben a jobb kar természetesen követi.
A jobb kéz mozdulata nem ér véget itt, hanem a test és a kar együttes mozgásával folytatódik. A jobb kar előre nyúlik, miközben a test előre halad, és a bal láb sarka visszatér a talajra. Ez a mozdulat végül egyenletes, folyékony mozgássá áll össze, ahol a testsúly egyensúlyban van, és a belső energia előre irányul.
A befejező mozdulat: A “ Emelő kezek ” lezárása
A “Emelő kezek" befejezésekor a testsúly ismét finoman eloszlik, és a bal kéz előre irányul. A bal kéz a középvonalat védi, míg a jobb kéz az arc magasságában marad. A test 45 fokos szögben helyezkedik el, és a térdek, lábak megfelelő irányban állnak.
Az utolsó lépés során a bal kéz és a jobb kéz egyensúlyban tartja a testet, és a belső energia természetesen áramlik előre. A mozdulat során a test folyamatosan nyitott és ellazult marad, miközben a csípőt megfelelően nyitva tartjuk, hogy biztosítsuk az energia szabad áramlását.
Összefoglalás
A “Emelő kezek” mozdulat a Tai Chi egyik kulcsfontosságú technikája, amely az energia irányításán, a Yin és Yang energiák váltakozásán és a test finom mozdulatain alapul. A mozdulatok során fontos, hogy a test egyensúlyban maradjon, és a belső energia természetesen áramoljon. A mozdulat helyes végrehajtásával a gyakorló képes lesz hatékonyan irányítani az energiáját és megőrizni a test harmóniáját.
Ahogy tovább gyakorlod a “Emelő kezek” mozdulatot, egyre jobban megérted a belső energia áramlásának fontosságát, és finomíthatod a mozdulatokat a Tai Chi mélyebb megértéséhez.

by Szalai Tamás

6. Fehér daru kiterjeszti a szárnyát
A “Fehér Daru Kiterjeszti Szárnyát” Mozdulat Bemutatása
A Tai Chi mozdulatok mindegyike mély jelentéssel és harmóniával rendelkezik, amely a test belső energiájának irányítására és finomítására épül. Ebben a bejegyzésben a “Fehér Daru Kiterjeszti Szárnyait” (White Crane Spreads its Wings) mozdulatot fogjuk részletesen megvizsgálni, amely egy elegáns és erőteljes mozdulat a Tai Chi gyakorlatban. Ahogy a neve is sugallja, a mozdulat a daru kecses szárnycsapásához hasonlít, de a végrehajtása összetett átmeneti mozgások sorozatán keresztül valósul meg.
Átmeneti mozdulat a “Fehér Daru” előtt
Az előző mozdulat, a “Emelő kéz”, közvetlenül kapcsolódik a “Fehér Daru Kiterjeszti Szárnyait” mozdulathoz. Azonban egy hosszú átmeneti szakasz előzi meg, amelynek nincs külön neve a modern stílusokban, mivel egy korábbi mozdulatot, az úgynevezett “Hai Di Lao Yue” (A hold felkanalazása a tenger mélyéből) kivettek. Ezért a mozdulat kezdete és a lezárása között egy hosszabb, név nélküli átmenet van.
Néhány mester az átmeneti mozdulatot a “Emelő kéz” részeként magyarázza, míg mások külön kezelik. Mindkét nézet érvényes, de fontos, hogy a Tai Chi gyakorlása során megértsük, hogy az átmeneti mozdulat is részét képezi a forma áramlásának.
A Yin és Yang egyensúlya: Az energia áramlása
A Tai Chi-ban a Yin és Yang energiák váltakozása a mozdulatok alapját képezi. Ahogy a test súlyát és irányát áthelyezzük, az energia folyamatosan változik és mozog. A “Fehér Daru Kiterjeszti Szárnyait” mozdulat elején a test egyensúlyi állapotban van. Ez azt jelenti, hogy a belső energia (Yi) stabilan áramlik, és a test nyugalomban van.
Ebben a szakaszban, ha a belső energiát továbbítjuk előre, az segít a testnek fenntartani az egyensúlyt, és lehetővé teszi a súlypont folyamatos fenntartását. Ha nem irányítjuk előre az energiát, a test könnyen kibillenhet az egyensúlyból. Ezért fontos, hogy a belső energia folyamatosan előre áramoljon, hogy a test harmonikusan kövesse a mozdulatot.
A mozdulat végrehajtása
Miután az energia áramlását megértettük, elkezdhetjük a “Fehér Daru” mozdulat végrehajtását. A mozdulat elején a test előre mozog, a bal lábujjakkal a talajhoz érve, miközben a két kéz finoman visszahúzódik. A test fokozatosan átfordul balra, és a súlypont visszatér a bal lábra.
Ahogy a test súlya áthelyeződik, a bal kéz felfelé emelkedik, míg a jobb kéz finoman követi a mozdulatot. A mozdulat során a középvonal fenntartása kiemelkedően fontos, hogy a test ne dőljön el és egyensúlyban maradjon. A súlypont folyamatosan változik, ahogy a test balra fordul, és a bal kéz felemelkedik.
Amikor a test eléri a bal oldali szélső pontot, a csípő (kua) és a derék finoman megnyílik, lehetővé téve, hogy a test előrelépjen. A bal sarok először érinti a talajt, majd a test jobbra fordul, miközben a jobb kéz is követi ezt az irányt.
A vállak és karok szerepe
A Tai Chi-ban a vállak és karok mozdulatai szorosan kapcsolódnak a test egészének mozgásához. Ebben a szakaszban a jobb váll finoman előre lendül, de nem erőteljes nyomással. Ehelyett a test belső energiája húzza előre a vállat és a kart, mintha belülről kiemelné a mozdulatot.
Ez a technika hasonlít a “Slant Flying” mozdulathoz, amelyet a Wu stílusban is alkalmaznak, ahol a gyakorlók a test ellentétes oldalára néznek, nem pedig előre. A test feszítése és lazítása segíti az energiák váltakozását, és lehetővé teszi, hogy a mozdulat teljes harmóniában fejeződjön be.
A mozdulat befejezése és a bal láb előrelépése
Miután a test jobbra fordult, a bal láb természetes mozgással előre lendül. Ez nem igényel erőteljes emelést, mivel a test súlypontjának megfelelő helyzetben a bal láb természetesen előrelép. A bal kéz ekkor előre nyúlik, és a jobb tenyér megfordul, hogy a mozdulat teljes legyen.
Ez a szakasz Yang Banhou titkos tanításaira is visszautal, amelyek szerint a “Fehér Daru” mozdulat egy erőteljes, de egyben kecses technikával zárul, amely a belső energiák irányításán alapul. A bal kéz szimbolizálja a támadást, míg a test és a karok folyamatosan fenntartják az egyensúlyt és harmóniát.
Összegzés
A “Fehér Daru Kiterjeszti Szárnyait” egy elegáns és bonyolult mozdulat, amely a Tai Chi-ban a belső energiák finom irányítását és a test teljes koordinációját igényli. A mozdulat során a Yin és Yang energiák váltakozása, a test súlypontjának áthelyezése, valamint a karok és vállak harmonikus mozgása mind-mind hozzájárulnak a mozdulat sikeres végrehajtásához.
Ahogy tovább gyakorlod ezt a mozdulatot, egyre jobban megérted a belső energia áramlásának fontosságát, és hogyan lehet azt felhasználni a test természetes áramlásának és harmóniájának fenntartására.

by Szalai Tamás

7. Térdsöprés
A “Térdsöprés és Csavart Lépés” Mozdulat (Brush Knee and Twist Steps - Luo Xi Ao Bu)
A Tai Chi mozdulatok szimbolikája és jelentése mélyen gyökerezik a belső energiák irányításában és a test természetes mozgásában. A mai bejegyzésben részletesen megvizsgáljuk a “Térdsöprés és Csavart Lépés” (Luo Xi Ao Bu) nevű mozdulatot, amely a Tai Chi egyik alapvető technikája. Ez a mozdulat, amely szinte minden Tai Chi stílusban jelen van, a test egyensúlyának, irányításának és a belső energiák áramlásának kulcsfontosságú elemeit tükrözi.
A Mozdulat Nevének Magyarázata
A “Luo Xi Ao Bu” kínai neve közvetlenül utal a mozdulat lényegére. A Luo Xi két részből áll: “Luo” azt jelenti, hogy valamit lesöpörni vagy eltávolítani, például amikor port söpörünk le egy asztalról. “Xi” térdet jelent, tehát a “Luo Xi” a térd előtti mozdulat lesöprésére utal. Az “Ao Bu” jelentése csavart lépés, ahol a test különböző oldalai és kezei együtt dolgoznak, hogy egyensúlyt és irányítást teremtsenek.
Ez a név tökéletesen illik a mozdulathoz, mivel a technika lényege a térd körüli mozdulatok harmonikus összhangja a csavart lépéssel.
A Mozdulat Elsajátítása
Előkészítés: “Fehér Daru Kiterjeszti Szárnyait” Mozdulattól Kezdve
A “Térdsöprés és Csavart Lépés” mozdulatot a korábbi “Fehér Daru Kiterjeszti Szárnyait” pozícióból indítjuk. A kezdeti lépés, hogy balra nézünk, mivel a jobb oldalunk van betöltve, a bal oldali tér pedig üres, ami megkönnyíti a balra fordulást. Fontos, hogy ne forduljunk hirtelen jobbra, mert az instabilitáshoz vezethet. Egy finom balra fordulás segít előkészíteni a testet a következő mozdulatra.
A Bal Kéz Mozdulata és a Jobb Oldal Ellazítása
Ahogy balra fordulunk, a jobb karunk természetesen leereszkedik. Ezzel egyidőben a bal kar kinyílik és ellazul. Ez egy nagyon fontos lépés, mert a Tai Chi-ban mindig jelen van a Yin és Yang energiák egyensúlya: amikor az egyik oldal leereszkedik, a másik oldal felemelkedik.
Ebben az esetben, ahogy a jobb karunk süllyed, a bal kar felemelkedik, és a test felkészül a következő mozdulatra. Az energia süllyedése és emelkedése, vagyis a Yin és Yang váltakozása, alapvető fontosságú ebben a mozdulatban.
Jobbra Fordulás és a Test Felkészítése a Csavart Lépésre
Miután a jobb karunk teljesen leereszkedett, a testünk kezd jobbra fordulni, körülbelül 45 fokos szögben. Ahogy jobbra nézünk, a jobb karunk elkezd emelkedni, míg a bal karunk leereszkedik. A vállak és a könyök lazán maradnak, hogy a mozdulat áramlása természetes legyen. Ezen a ponton a bal kar lesöpri a térd előtti teret, mintha valamit lesöpörnénk róla.
A test előrehajlik, de a mozdulat során megőrizzük a test egyensúlyát. Fontos megjegyezni, hogy a test soha nem mozog hirtelen, hanem mindig finom, áramló mozdulatokkal reagál. A jobb kéz eközben a fül közelébe emelkedik, felkészítve a következő lépést.
A Csavart Lépés (Ao Bu)
Ahogy a bal kéz lesöpri a térdet, a jobb láb előrelép egy csavart lépéssel, miközben a bal kar természetes módon visszahúzódik. Ez a lépés megerősíti a test egyensúlyát és lehetővé teszi, hogy a test előrehaladjon anélkül, hogy elveszítenénk a belső irányítást. A jobb láb súlya ekkor 70%-ban a hátsó lábon, 30%-ban az elülső lábon van. Ez a súlyeloszlás biztosítja, hogy a test könnyedén és harmonikusan mozogjon előre.
Ahogy a csavart lépés befejeződik, a test természetes módon kiegyenesedik, és a jobb kéz előretör, miközben a bal kéz visszatér a testhez közel. A mozdulat során a test végig egyenesen marad, és a fej felfelé irányul, hogy megőrizze a test természetes egyensúlyát és harmóniáját.
Befejezés
A “Térdsöprés és Csavart Lépés” egy elegáns, mégis hatékony mozdulat, amely az egyensúly és a belső energia folyamatos áramlására épül. Ahogy tovább gyakorlod ezt a mozdulatot, egyre jobban megérted a Yin és Yang közötti finom váltakozás fontosságát, valamint azt, hogy hogyan lehet a test természetes mozgásait összehangolni a belső energiákkal.
A Tai Chi gyakorlása során kulcsfontosságú, hogy minden mozdulatot ellazult, áramló módon hajtsunk végre, elkerülve a merev vagy robotikus mozgásokat. Ezzel nemcsak a test erősödik, hanem a belső energia áramlása is egyre harmonikusabbá válik.
Részletes Útmutató a Mozdulat Elsajátításához
A Tai Chi mozdulatok kifinomult rendszere mély összhangot kíván a test és az elme között. A „Térdsöprés és Csavart Lépés” (Luo Xi Ao Bu) az egyik legfontosabb mozdulat, amely nemcsak a technikai készségeket, hanem a belső energiaáramlást és a test egyensúlyát is fejleszti.
A Mozdulat Kivitelezése: Kéz- és Testrészek Szinkronja
Amikor a térded előtt végrehajtod a söprő mozdulatot, fontos, hogy a kezed, amelyik előre fog csapni, közel legyen a füledhez. Az első mozdulatnál a jobb kézről van szó, ami azt jelenti, hogy a testünket előre kell fordítani, mintha készen állnánk egy csapásra.
Nincs Oldal irányú lengés vagy dobáló mozdulat
Fontos, hogy ne lengesd a kezed oldalra, és ne indítsd el oldalsó mozdulatokat. A „Térdsöprés és Csavart Lépés” egyenesen előre irányul, és a mozdulat háromszor ismétlődik ugyanazon az egyenes vonalon előre. Ha másként teszel, és oldalsó mozdulatokba kezdesz, az már az „ Tigris Visszatér a Hegyre” (Paohu Guishan) mozdulat lesz, ami egy másik technika.
Az „Tigris Visszatér a Hegyre” különbségei
Az „Tigris Visszatér a Hegyre” mozdulat hasonló lehet első ránézésre, de lényeges különbség van az energia (jin) irányításában. Ez a technika egy dobó mozdulatot tartalmaz, mintha valakit felemelnél, tartanál, majd dobnál. Itt nincs szükség arra, hogy a jobb kezed közel húzd a füledhez. Egyszerűen előre lépsz és dobsz. Az eltérés lényegi pontja, hogy a test beállítása és a jin irányítása különbözik.
A Helyes Testpozíció és Energiaáramlás
A „Térdsöprés és Csavart Lépés” végrehajtása során, amikor előrelépsz, a jobb kezednek közel kell lennie a füledhez, mielőtt előrecsapsz. Ez kulcsfontosságú, mert így biztosítod, hogy a test megfelelően elő legyen készítve a mozdulatra. Az ütés előtti beállítás lényege, hogy a kezed már a térded előtt legyen, mielőtt előrelépsz, majd a csapás következik, miközben a jobb kezed előrelendül, a Yin és Yang energiák ismét váltakoznak, és előre ütsz.
A bal kéznek közben természetesen kell követnie a test mozgását. A vállak és a könyökök ellazulnak, és a bal kéz saját magát igazítja a helyére. Ne próbáld meg erőltetni vagy meghatározni a pozíciót – hagyd, hogy a mozdulat természetesen történjen.
A Pontos Kivitelezés Fontossága
Ahhoz, hogy a helyes alkalmazási technikákat megtanuld, először a formát kell helyesen végrehajtanod. Ha a mozdulat hibásan történik, az alkalmazás helyessége is elmarad. A „Térdsöprés és Csavart Lépés” során az előreirányuló ütések célja az, hogy a megfelelő technikai ismereteket gyakorold, amelyeket később alkalmazni tudsz harci helyzetekben.
A „Térdsöprés és Csavart Lépés” egy olyan mozdulat, amely egyesíti a belső energiaáramlást, a pontos testbeállítást és a helyes technikai kivitelezést. Fontos, hogy a kezek és a lábak harmonikusan mozogjanak, és a Yin és Yang energiák megfelelő váltakozását fenntartsuk. A pontos kivitelezés nemcsak a test fizikai irányítását javítja, hanem a belső energia áramlásának tudatos irányítását is elősegíti.

by Szalai Tamás

8. Játék a gitáron
So Hui Pi Pa – A „Játék a gitáron” Mozdulat Részletes Útmutatója
A Tai Chi gyakorlása során minden mozdulat mélyebb jelentéssel és technikai részletekkel rendelkezik, melyek segítenek a belső energia irányításában és az egyensúly fenntartásában. A következő mozdulat, amelyet megismerünk, a So Hui Pi Pa, ami lefordítva „Kéz Lefogja a Lantot” jelentéssel bír. Ez a mozdulat a lant vagy a kínai pengetős hangszer játékának mozdulatára emlékeztet.
A So Hui Pi Pa Mozdulat Jelentése és Kivitelezése
A So Hui Pi Pa elnevezése több részből áll:
• So: Kéz • Hui: Mint a játék, vagy tartás • Pi Pa: A kínai lant (pipa)
Amikor ezt a mozdulatot végezzük, a kéz tartása olyan, mintha egy lanton játszanánk. A testtartás és a kézmozdulat szimbolizálja a hangszer tartását.
A Mozdulat Részletei
Az Előző Mozdulat Befejezése
Az előző mozdulat, a „Térdsöprés és Csavart Lépés” (Luo Xi Ao Bu) volt. Ebben a helyzetben a testsúlyod 70-30 arányban oszlik el a lábaidon, és a tekinteted előre irányul. Innen folytatjuk, kezdjük a Gitár mozdulatot. Ahogy a testünkkel előre mozdulunk, hagyjuk, hogy az elménk (Yi) húzza előre a kezünket és a testünket, így egy fokozatos nyújtást hozunk létre, amely kinyitja és megnyújtja a testünk.
Testsúly Áthelyezése és Lépés
Amikor a tested előrehajlik, az Yi vezetése révén, a súlyod teljesen az elülső lábadra helyeződik át, így elérsz egy 100%-os súlyeloszlást az első lábon. Ezt követően hagyd, hogy a hátul lévő lábad természetesen fél lépésben közelebb jöjjön, de ügyelj arra, hogy ne legyen túl közel.
Ezután a súlyod visszakerül a hátsó lábra, és a hátul lévő lábad sarkát lehelyezed a földre. Ez a mozdulat egyensúlyozza a testet, megakadályozva, hogy előre dőlj.
Yin és Yang Harmóniája
Az egész Tai Chi rendszerében fontos szerepet játszik a yin és yang közötti váltakozás. Amikor a jobb oldalad süllyed, a bal oldal felemelkedik. Ez egyensúlyban tartja a mozdulatot, így az egyik oldal mindig passzív, míg a másik aktív. A jobb kezed lesüllyed, miközben a bal kezed felemelkedik, és előre nyúlik.
A Mozdulat Zárása: So Hui Pi Pa Tartás
A mozdulat befejező pozíciója hasonló a korábbi Emelő kéz mozdulathoz, de itt a jelentés és a technika eltér. A Gitár mozdulatban a bal kezed előre nyúlik, mintha egy lantot tartanál, miközben a jobb kezed lesüllyed. A mozdulat során fontos, hogy a két kéz mozgása ellentétes irányba történjen, így hozva létre egyfajta feszítést és egyensúlyt a mozdulat végén.
A Mozdulat Részletes Magyarázata
Amikor a Gitár mozdulatot végzed, a jobb kezed lesüllyed, miközben a bal kezed felemelkedik. A mozdulat közben az Yi segítségével irányítod a kezeidet, és a testsúlyodat áthelyezed az egyik lábról a másikra. Ez a harmonikus mozgás elősegíti az energia szabad áramlását a testben.
A mozdulat végén a bal lábad sarka a földön van, a lábujjaid felfelé mutatnak, míg a jobb lábad 45 fokos szögben áll. A kezeid középre zárnak, és a test stabilan tartja ezt a pozíciót.
Összegzés
A So Hui Pi Pa egy olyan Tai Chi mozdulat, amely elegáns és harmonikus mozgásával fejleszti a test egyensúlyát és az energia áramlását. A kezek ellentétes irányú mozgása, a testsúly áthelyezése és a yin és yang váltakozása mind-mind fontos szerepet játszanak ebben a mozdulatban. A helyes kivitelezés nemcsak a fizikai állapotot javítja, hanem a belső energiát is harmonizálja.

by Szalai Tamás

9. Térdsöprés bal és jobb, lépés előre
Bal és Jobb Térdsöprés és Csavart Lépés: Folyamatos Mozgás a Tai Chi-ban
A Tai Chi egyik alapmozdulata a “Térdsöprés és Csavart Lépés” (Brush Knee and Twist Step). Ez a mozdulat a harmónia, a rugalmasság és az energiaáramlás tökéletes megtestesítője. Az ismétlődő mozdulatok révén javíthatjuk egyensúlyunkat és erősíthetjük a mozgás folyamatosságát.
A Térdsöprés mozdulatot úgy kell elképzelni, mintha egy tárgyat söpörnénk le a térdünk előtt. A mozdulat során a testsúlyunkat áthelyezzük egyik lábról a másikra, miközben kezeinkkel vezetjük a test mozgását. A csavart lépés (twist step) pedig azt jelenti, hogy a lábunkkal lépünk, miközben a testünk csavarodik.
A Térdsöprés Bal és Csavart Lépés Mozdulat Lépései
Az utolsó mozdulatunk a “Gitár” pozíció volt. Innen indítjuk a következő lépést, ahol kinyújtjuk a kezünket, majd jobbra kezdünk nézni.
Előre nyújtás és forgás
A kezedet kinyújtva nézz jobbra, majd fordítsd a tenyered, és forgasd a tested 135 fokban. Ez a mozdulat a derék és a csípő forgásával együtt jár, ami segít a testsúly áthelyezésében.
Lábhelyzet beállítása
Ahogy forogsz, a tested húzza magával az elülső lábadat is. A lábujjaidat kissé emeld fel, vagy hagyd, hogy érintse a földet. Ebben a helyzetben az elülső láb könnyített (üres) lesz, tehát a testsúly inkább a hátsó lábra kerül.
Kezek és testsúly egyensúlya
Amikor a kezed feljön, az segít a tested felemelésében. A bal kéz söprő mozdulattal a térd előtt mozog, míg a jobb kéz az arc közelébe kerül. Ezután előrelépsz, és az elülső lábadra helyezed a testsúlyodat.
Térdsöprés Jobb és Csavart Lépés Mozdulat
Miután a bal mozdulatot végrehajtottad, egy folyamatos mozgássorozatban átvezethetsz a jobb oldali söprő térd mozdulathoz. Ez a folyamat ismétlődik, de nem szükséges minden mozdulat között teljesen tisztítani (clear) az energiát. A Tai Chi-ban ezt nevezik folyamatos mozgásnak.
Hogyan kell végrehajtani a Folyamatos Térdsöprő Mozgást?
Térdsöprés Bal után
Amint a bal kezed befejezte a mozdulatot, nem szükséges teljesen elengedned az energiát, hanem folytathatod az átmenetet jobbra. Amikor jobbra nézel, a tested elfordul, és a súlyod visszahelyeződik a sarokra. A sarok lesz az a forgáspont, amely segít a test további elforgatásában.
A Csípő és Derék Mozgása
A mozdulat során a csípő és a derék is aktívan részt vesz. Amikor a testsúly áthelyeződik a hátsó lábra, a csípő és derék húzza magával a lábat. A bal kéz feljön, miközben a jobb kéz lesüllyed, és előkészíti a következő mozdulatot.
Rugalmasság és Energiaáramlás
A mozgás során fontos, hogy ne maradj egy fix magasságban. A Tai Chi egyik alapelve, hogy a test természetes rugalmassággal mozogjon fel-le, így létrehozva a rugózó energiát. Ez segít abban, hogy ne legyen túl merev a test, és elkerüld az ízületek, különösen a térd sérülését.
Gyakorlati Tipp: Térdsöprés ismétléséhez
A térdsöprés mozdulatot háromszor ismételjük előre. Minden alkalommal, amikor a kezed előre seper, és előrelépsz, az egy folyamatos mozgásban történik, nem szükséges újraindítani a mozdulatot. Ezt követően ugyanígy megismételheted jobbra is, ami lehetővé teszi a harmonikus és folytonos áramlást.
Záró Megjegyzések
A Tai Chi "térdsöprés és csavart lépés" mozdulatai nemcsak az egyensúlyt és a stabilitást javítják, hanem az energia áramlását is elősegítik. Fontos, hogy a mozdulatokat nem szabad mereven vagy “robotikusan” végrehajtani; inkább hagyd, hogy a kezeid és tested szabadon, természetesen mozogjanak. A belső energiát irányítva, az elméd segítségével vezesd a testedet, miközben a Yin és Yang harmóniáját fenntartod a mozgás során.

by Szalai Tamás

10- Játék a gitáron
ismétlődő mozdulat
11. Térdsöprés bal és lépés előre
ismétlődő mozdulat
12. Lépés előre, hárítás és ütés
12. Lépés előre, hárítás és ütés
Pan Lan Chui - Step Forward, Deflect, Parry, and Punch
A mozdulatok összekapcsolása
Folytatás a Térdsöprés mozdulattól
Az utolsó Térdsöprés mozdulatot követően kinyújtjuk a Yin energiánkat, majd előrenyújtjuk a kezünket és a testünket. Ebben a szakaszban még nem indulunk újra a Térdsöprés mozdulatból, hanem folytatjuk az áramló mozgást.
Ezután elkezdjük ellazítani a testünket: süllyesztjük a vállat és a könyököt, és hagyjuk, hogy a test természetesen húzza magával a kezeket, miközben ökölbe szorítjuk a jobb kezünket.
Az Ököl Kialakítása
Az ököl képzésekor a kisujjtól kezdve zárjuk be az ujjainkat, amíg a hüvelykujjunk is a helyére kerül. Az ököl legyen szoros, de nem túl merev. Fontos, hogy érezzük az erőt az ökölben, de ne váljon túlzottan feszessé.
Testfordítás és Lábtartás Beállítása
Ahogy elkezdünk visszafordulni, súlyunkat visszahelyezzük a sarkunkra, és a bal tenyerünket felfordítjuk, miközben a lábunkat 45 fokkal kifordítjuk. A testünk természetes módon követi a mozgást, ahogy a bal kezünk és a csípőnk is forog, ezáltal a jobb lábunk is befelé mozog.
Az Erő Blokkolása
Ahogy süllyesztjük a csípőnket és blokkoljuk a támadást, a jobb karunk válik vezetővé, míg a bal kéz követi. Ebben a fázisban a jobb karunkkal blokkoljuk az ellenfél ütését, miközben a bal kéz védi a testünket. Ez a mozdulat segít megteremteni a védekezés és az ellentámadás egyensúlyát.
Lépés Előre és Felkészülés a Ütésre
Miután blokkoltuk az ütést, a testsúlyunk áthelyeződik a jobb lábunkra. Ekkor húzzuk be a jobb öklünket a derékhoz, míg a bal kezünket előrenyújtjuk, hogy felkészüljünk az ütésre. A mozdulat során a Yin és Yang váltakozik, ahogy a bal kéz vezeti a testet, és az ütés előkészítése történik.
Ütés Kivitelezése
A Pan Lan Chui technika részeként a jobb öklünket felhúzzuk a mellkasi szintre, mielőtt előre ütünk. Fontos, hogy ne alacsony szintről induljon az ütés, hanem a szív magasságából. A bal kéz eközben védi a középvonalunkat, míg a jobb kéz egyenesen előre csap. A lábak stabilan helyezkednek el, a testsúlyunk a középvonalban egyensúlyozik.
A Pan Lan Chui Mozdulat Különálló Részei
A Pan Lan Chui három részből áll:
1. Pan – Védekező mozdulat, amely az ellenfél ütésének oldalra terelését szolgálja. 2. Lan – az ellenfél további támadásának megakadályozása. 3. Chui – Az ütés, amely a védekezés és parírozás után történik.
Összefoglalás
Ezek a mozdulatok együttesen, egy folyamatos és harmonikus támadás-védekezés kombinációt alkossanak. A Tai Chi-ban fontos, hogy az energia folyamatosan áramoljon a testben, és ne legyenek megszakítások a mozgások között. A Gitár, a Térdsöprés valamint a Pan Lan Chui technikák összekapcsolása segít fejleszteni a test rugalmasságát, koordinációját és belső energiájának irányítását.

by Szalai Tamás

13. Látszólagos zárás
Az Utolsó Mozdulatok Összegzése és Gyakorlása
Elengedés és előrenyúlás
Először teljesen elengedjük a testünket, és kinyújtjuk a kezeinket előre. Ebben a szakaszban a Kua (csípő) megnyitásával kezdünk, miközben a testünk a jobb oldal felé fordul. A test súlypontját elkezdjük hátrafelé vinni, és a bal tenyerünket Pong pozícióba fordítjuk.
A Jobb Oldal Süllyesztése
Ahogy a jobb oldalt süllyesztjük, a vállunk és a könyökünk ellazul, ezzel a jobb kéz visszahúzódik. A testsúlyunkat elkezdjük visszahelyezni a bal lábra, ami most 70%-ban viseli a súlyt. Ekkor a kezek természetesen szétválnak, és a testsúly fokozatosan 100%-ban a bal lábra kerül.
Lépés Előre
A bal tenyerünket elforgatjuk, a lábujjainkat lesüllyesztjük, és a testsúlyt előre helyezzük, körülbelül 30%-ban a jobb lábra. Most már készen állunk arra, hogy előre nézzünk, és mindkét kezünket előre nyújtsuk, enyhe nyomással a végén, mintha ki akarnánk tolni az energiát.
A Test Elfordítása és Visszatérés
Az előretolt mozdulat után a következő lépéseket követjük:
Elengedés és a sarok behúzása
A nyomás után elengedjük a feszültséget, és behúzzuk a sarkunkat. Ezzel kihasználjuk az alkalmat, hogy a testünket jobbra forgassuk, de nem teljesen hátraülve, hanem inkább a testsúlyt a sarokra helyezve.
A Test Fordítása és Keresztezés
A jobb lábujjakat 90 fokkal befelé fordítjuk, miközben a testünk visszafordul balra. Ebben a fázisban a kezek keresztezik egymást, és a testsúly kiegyenlítődik.

by Szalai Tamás