Faállásról részletesen

by Szalai Tamás

Last edited 3 months ago

Ez az egyik olyan gyakorlat, ami mindenkinek segít az elején, hogy mélyebben elmerüljenek a Tai Chi művészetében, és egészségüket megtartani a mindennapokban, mely egyben a Chi Kung egyfajta típusa is
Ez a Zhan Zhuang, azaz "Állj, mint egy fa", ami gyakorlatilag abból áll, hogy állunk mint egy fa. :) .
Az álló, mozdulatlan pozíciókban való állás elmélete az, hogy azért tudjuk ezeket a pozíciókat több percig tartani, mert teljesen ellazítunk. Tehát testünknek meg kell találnia a harmóniát, és egész testünket egységként kell használnunk ahhoz, hogy képesek legyünk állni.
Amikor az emberek először elkezdik ezt a gyakorlatot, kezdetben nehézségekbe ütköznek-e ez teljesen normális, addig, míg a tudat alatti feszültséget, amit tartunk bennük, elengedjük. Ez a gyakorlat nem könnyű. A lényeg nem az, hogy szenvedjünk, hanem hogy megtanuljuk elengedni testünket ebben a helyzetben. Ez nagyon eleinte furcsa és idegen, amíg a felismerések el nem kezdenek megtörténni. Ezután, ahelyett, hogy rossz izmokat használnánk a karjaink és lábaink megtartásához, testünk egységes lesz, és az energia elkezd áramlani bennünk.
Amikor elkezdjük ezt a gyakorlatot, csak néhány percig álljunk a pozíciókban. Ne próbálkozzunk azonnal húsz percig tartó állásba. Ez egy fokozatos gyakorlat, amit nem szabad siettetni. Ne legyél hős! Kis lépésekben haladj.
Az idő múlásával testünk integráltabbá és erősebbé válik. A szemünk ragyog. A testtartás javul. A lépéseink biztosabbá válnak és "belegyökereznek a földbe". Képesek leszünk testünket egységként használni az élet minden területén, de ez a tudás hasznos lesz például nehéz tárgyak emelésekor is. Számolatlan egészségügyi előny származik csak abból, hogy "Állunk mint egy fa".
A Wuji állapotot a tai chi gyakorlásának kiindulópontjaként használjuk. Részletesen írva, a Wuji pozíció létrehozása a következő lépésekből áll: Állj talpig egyenesen, lábaid vállszélességben legyenek egymástól. Lágyan hajlítsd meg a térdeidet, hogy enyhítsd a merevséget és a feszültséget. A medencéd enyhén előre dőljön, miközben a gerinced egyenes marad. Vezesd a karodat lefelé, és hagyd, hogy kezeid enyhén lógjanak oldaladon. A fejed egyenesen legyen a nyakadon, a tekinteted pedig előre, horizontális síkban. Lélegezz mélyen és egyenletesen, koncentrálva a belső egyensúlyodra és nyugalomra.

Wuji pozíció

A Wuji egy kínai szó, mely többek között "semmit mondást" jelent. A Wuji a Daoista filozófiában egy üres körként jelenik meg. Semmi sincs a kör belsejében. Ezért az "állás Wuji-ban" angolul "állás semmiben" néven ismert. WuJi a kínai Qigong Álló Meditációs testtartás neve. "Wu" jelenti az ürességet, az ősökül és megkülönböztetetlen Létezés alapját. "Ji" azt jelenti a határt, a korlátot, a végpontot, a befejezést. A Wuji emellett azt jelenti, ami az univerzum állapota volt az idő kezdetén. Semmi sincs . Valami olyan, ami az univerzum állapota előtt, a Nagy Bumm megtörténte előtti dolog. Mindenesetre sokkal több történik gyakorlása közben, mint amit szó szerint jelent.

Miért jó állni Wuji-ban?

Angol fordítás szerinti, "állás a semmiben", kicsit közelebb visz minket ennek megértéséhez. Arra kér téged, hogy hagyj fel a mozgással, és a figyelmedet a "semmire" összpontosítsd. Ne gondolj arra, ami a múltban történt, és ami a jövőben történhet. Arra kér, hogy figyelmed a jelen pillanatra és semmire mást összpontosítsd. Több történik mint hogy figyelmedet a jelen pillanatra összpontosítod! Eközben készíted fel testedet és a qi-t a következő tevékenységre. A Wuji-ban állás lehetőséget ad arra, hogy harmóniába hozd a Jing, Qi, és a Shen-t. Ahogyan a 100 méteres sprintnek, a Wuji-ban való állásnak is megvan a megfelelő ideje.

Hogyan kell Wuji-ban állni?

Hozd el megnyugvást a testednek (Jing). Kezd el a Qi-t (energiát) mozgatni a testedben. A figyelmedet (Shen) a jelen pillanatra összpontosítsd. Hagyd a múltat és a jövőt a gyakorlóterem kívülre.

Wuji testtartás

Az alábbiakban részletesen bemutatom a Tai Chi Wuji testtartás fizikai aspektusait, melyek egybeesnek a Tai Chi Chuan klasszikus elveivel, és megtalálhatók a Chi Kung és jóga gyakorlatokban mint Tadasan, HsingI-ben a san-ti … stb Fejed tartsd a egyenesen, mintha függőlegesen húzna valami felfelé Nyak legyen ellazult Vállak, könyök és kezek: Engedd le a vállakat, a könyökök lefelé mutassanak, a kezek oldalt lazán legyenek, kissé energiával ellátva, ügyelve arra, hogy ne lógjanak ernyedten; úgy érezd, mintha egy léggömböt lehetne helyezni a karjaid alá anélkül, hogy megtörné. Mellkas: Nyitott Térd és csípő: A térd kissé hajlított, kifelé nyomva van; a csípő ellazult, érezd úgy, mintha a földbe lenne nyomva, felfelé nincs feszültség; a farokcsont magad alá húzva Lábak: Vállszélességben vannak egymástól Hát: A gerincnek függőlegesnek kell lennie Derék: Puha és rugalmas, szabadon mozgatható Nyelv: Kissé érintse a puha szájpadlást a szájpadláson Elme: Nincsenek fölösleges gondolatok, a pillanatban maradva, koncentrálj a légzés leengedésére a Tan Ti-be; Szemek egyenesen előre néznek, nem fókuszálnak semmire Legyél tudatában annak, ha valamelyik testrészeden feszültség vagy kényelmetlenség van. Ismerd fel, és végezz kisebb korrekciókat a testtartás kényelmének javítása érdekében Légzés: Vegyél hosszú, lassú lélegzeteket, és koncentrálj arra, hogy a lélegzést a has alsó részében a Tan Ti-ben lélegezned. Számold a lélegzetvételeket, hogy az elme koncentráljon a légzésedre. A mély lélegzetvétel segít a relaxációban. Hajlamosak vagyunk előre dönteni a csípőnket. Ezt ellensúlyozd azzal, hogy belesüllyeszted a medencecsontodat a testedbe. Képzeld el, hogy egy széken ülsz. Végül emeld fel a fejedet az ég felé, miközben megnyújtod a gerincedet. A Qi-d a lélegzetedből és a testedben lévő bioelektromos energiából áll. Lélegezz mélyen, töltve a tüdődet és leengedve a rekeszizmodat. Általában csak a tüdőnk felső harmadát használjuk. Most itt az ideje, hogy a tüdődet a legalsó részéig töltsd fel. Lélegezz be négy másodpercig, majd lélegezz ki négy másodpercig kényelmesen töltsd meg a tüdődet. T Most, hogy a test be van állítva, ideje, hogy a figyelmedre összpontosíts Aktiváld a Shen-edet Összpontosíts a távoli horizontra Hagyd figyelmen kívül a gondolataidat a múltról vagy a jövőről. Csak a jelen pillanatra, csak a lélegzetedre és a testedre összpontosíts.

Mennyi ideig kell Wuji-ban állni?

Ha képes vagy a figyelmedet a jelen pillanatra összpontosítani, akkor készen állsz a következő lépésre. Miután elérted ezt a fókuszt, tartsd meg néhány lélegzetvételre. Általában 3-4 lélegzetvétel után készen állsz a gyakorlat folytatására.

De az én elmém nem tud összpontosítani!

Néha "majom-elménk" van, és gondolataink szanaszét cikáznak. Ne ess kétségbe, ez teljesen normális. Eltarthat egy ideig, amíg ezeket a ellenőrzés alá tudjuk venni

Csak Tai Chi-ban állnak Wuji-ban?

A jóga ugyanúgy kezdődik, mint a Tai Chi, kivéve, hogy ott ezt központozásnak hívják. "Rendezd be a testet, lélegezz mélyen és nyugtasd meg az elmét, mielőtt elkezdenéd a jóga gyakorlatodat." A Qi Kung gyakorlatok szintén állógyakorlattal kezdődnek. Attól függően, hogy melyik évszakban vagyunk, más-más helyzetben. A cél itt is azonos, készítsd fel a tested, a Qi-det és a Shen-edet az indulásra.

Összefoglalva

Beállítottad a tested (Jing) támogatására. Ezután dolgozol a Chi-den, miközben mélyen és egyenletesen lélegzel. Végül a figyelmedet (Shen) a jelen pillanatra összpontosítod. Néhány lélegzetvétel után készen állsz a gyakorlat folytatására. Jó gyakorlást!